Polish Dream – współczesna Polska w fotografii dokumentalnej

Biogramy fotografów i kuratora:

Grzegorz Dembiński (1973)
– od 1995 r. dziennikarz , od 2004 r. fotoreporter. Studiował Politologię na UAM w Poznaniu. Publikuje m.in. w Newsweeku, Polityce, Przekroju, Super Expressie, Rzeczpospolitej. Od 2007 r. szef działu foto w poznańskiej gazecie Głos Wielkopolski. Nagradzany w najważniejszych konkursach fotografii prasowej w Polsce.

Bartosz Dziamski (1983)
– fotograf niezależny; fotografuje życie codzienne i zjawiska społeczno-kulturowe zachodzące w Polsce. Laureat polskich konkursów fotografii prasowej. Publikował m.in. w Newsweek Polska, Przekroju, Forbes; współpracuje z Dziennikiem Gazetą Prawną.

Mariusz Forecki (1962)
– jedyny polski fotograf, który stworzył długi esej o Polsce przemian społecznych i obyczajowych od końca lat 80. do pocz. XXI w. W l. 80. realizował też niezależne fotoreportaże zagranicą, m.in. z trzęsienia ziemi w Armenii (1987), z wojny w Afganistanie (1988); był też jedynym fotografem, który dokumentował ostatnie godziny obrony Pałacu Prezydenckiego w Groznem przez oddział Szamila Basajewa w czasie pierwszej wojny rosyjsko-czeczeńskiej (1995). Autor albumów I love Poland, Kolekcja Wrzesińska i W pracy – Życie Praca Robotnicy.

Arkadiusz Gola (1972)
– pracuje w „Dzienniku Zachodnim” od 1996 r. Zdobywca wielu nagród w polskich konkursach fotografii prasowej. Jego zdjęcia są w zbiorach kilku muzeów śląskich. Związany silnie z regionem Śląska, który dokumentuje od lat. Wydał albumy Ludzie z węgla, Nie muszę wracać, Stany graniczne.

Witold Krassowski (1956)
– jeden z największych polskich fotografów, specjalizujący się od 30-tu lat w fotografii społecznej i reportażu. Publikował szeroko w wydawnictwach europejskich, szczególnie w angielskich. Laureat wielu nagród fotograficznych, w tym dwukrotnie w konkursie World Press Photo, w którym był również jurorem (1999). Master podczas World Press Photo Joop Swart Masterclass. Współpracował z The Independent, The Observer, The New Yorker, Der Spiegel, National Geographic Polska i Gazetą Wyborczą. Autor albumów Powidoki z Polski  i Pieśń na wyjście.

Maciej Pisuk (1965)
– głośny w Polsce scenarzysta, fotografią zajmuje się od 11-tu lat. Jego cykl zdjęć z warszawskiej Pragi powstawał przez te lata jako rodzaj terapii dla autora i wyraz głębokiej przyjaźni, którą obdarzył swoich bohaterów. W 2008 r. zajął I miejsce w kategorii Fotoreportaż – Ludzie/Osobowości Photojournalism Non-Pro – People/Personality) na PX3 Prix de de la Photographie Paris 2008 Photo Competition. Otrzymał też nagrodę Portfolio Award na Stockholm Photography Week 2012. Członek Agencji Fotograficznej „Forum”.

Agnieszka Rayss (1970)
– niezależna fotografka, członek Międzynarodowego Stowarzyszenia Fotografów Sputnik Photos. Dwukrotna zdobywczyni nagrody Picture of the Year i dwukrotna finalistka Hasselblad Masters Award. Stypendystka Ministra Kultury, Sztuki i Dziedzictwa Narodowego oraz Funduszu Wyszehradzkiego. Dzięki grantowi Funduszu Wyszehradzkiego opublikowała album American Dream.

Filip Springer (1982)
– dziennikarz, publicysta, fotoreporter. Ekspert w dziedzinie architektury i kolekcjoner wizualnych absurdów. Opublikował cztery zbiory reportaży na temat architektury socjalistycznej i polskiego pejzażu, ilustrowane fotografią. Ostatni z nich to Wanna z kolumnadą. Reportaże o polskiej przestrzeni. Jego fotografie prezentowano szeroko w Polsce; jest stałym współpracownikiem tygodnika Polityka. Pracuje w Instytucie Reportażu w Warszawie.

Paweł Supernak (1979)
– od 14 lat zawodowo pracuje jako fotoreporter prasowy, od 2005 r. – w Polskiej Agencji Prasowej. Uczestnik licznych grupowych wystaw i projektów fotograficznych, w tym prezentowanego na Interfoto w Moskwie i Miesiącu Fotografii w Paryżu „Ex Oriente Lux”. Zdobywca nagród na najważniejszych polskich konkursach fotografii prasowej.

Michał Szlaga (1978)
– jeden z najbardziej interesujących, młodych, polskich fotografów. Od czasu ukończenia Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku zdobywał nagrody w Polsce i zagranicą, w tym International Photo Award. Jego wiodącym projektem jest legendarna, gdańska Stocznia, którą dokumentuje od 13 lat (kupił nawet naprzeciw niej mieszkanie). Wydał album Stocznia. Znany również jako fotobloger i fotograf celebrytów.

Monika Piotrowska (1966)
– kurator, historyk sztuki; w ostatnich latach przygotowała pięć edycji międzynarodowego Festiwalu Fotodokumentu i ponad dwadzieścia wystaw dla poznańskiej Galerii 2piR. Pracowała jako wykładowca, dziennikarka, a także  jako rzeczoznawca do spraw kultury (w Instytucie Polskim w Lipsku). Recenzentka i krytyk sztuki, autorka ponad setki tekstów. Od 2008 r. jest prezesem Fundacji Instytut Fotografii „proFotografia” w Poznaniu.


Realizacja:

Fundacja Instytut Fotografii Pro Fotografia, FO / Verein zur Förderung der Fotografie, GAF Galerie für Fotografie w Hanowerze

 

Projekt z finansowym wsparciem Fundacji Współpracy Polsko-Niemieckiej.
Das Projekt mit finanzieller Unterstützung der Stiftung für deutsch-polnische Zusammenarbeit.


Projekt współfinansowany przez Samorząd Województwa Wielkopolskiego.


Partner medialny: miesięcznik PRESS