Polish Dream – współczesna Polska w fotografii dokumentalnej

Agnieszka Rayss, Grzegorz Dembiński, Bartosz Dziamski, Mariusz Forecki, Arek Gola, Witold Krassowski, Maciej Pisuk, Filip Springer, Paweł Supernak i Michał Szlaga w:

„Polish Dream – współczesna Polska w fotografii dokumentalnej”
10-ciu fotografów, 100 zdjęć
na 10-lecie przystąpienia Polski do Unii Europejskiej i 25-lecie Okrągłego Stołu: wystawa i multimedium

Wystawa:
wernisaż – 12 listopada 2014 r. w Hanowerze, GAF Galerie für Fotografie, Seilerstraße 15d (www.gafeisfabrik.de)
czynna do: 11 stycznia 2015 r.

Multimedium/eBook:
w formie aplikacji na tablety w trzech wersjach językowych (po polsku, niemiecku i angielsku) – dostępne bezpłatnie do pobrania ze stron internetowych organizatorów: www.profotografia.pl i www.gafeisfabrik.de, oraz z App Store i Google Play.
termin udostępnienia: październik (App Store)/listopad (Google Play).

25 lat uformowanej na nowo Polski minęło jak mgnienie oka. Zdążyło wyrosnąć pokolenie, które już nie ma własnych przeżyć z ubiegłej epoki. Coś nam ucieka niezauważone. A przecież my, Polacy, mamy o czym opowiadać. Dlatego powstał Polish Dream – wielowątkowy zapis współczesnej, odmienionej Polski. Zawiera stopień komplikacji procesu przemiany i emocje, które temu towarzyszą. Wieloletnie cykle i fotograficzne notatki dziesięciu polskich, świetnych fotografów złożyły się na silnie zaangażowany dokument, w którym czuje się dynamikę historii.

Kurator i teksty: Monika Piotrowska
Współpraca kuratorska w Niemczech: Sonja Palade

Od kuratora:

W 1989 r. nikt nie spodziewał się ani Okrągłego Stołu, ani wolnych wyborów. Wszyscy mieli wtedy nadzieję i marzenie, lecz każdy miał trochę inne. Jakie były i jakie są polskie pragnienia? Jak wygląda ich realizacja? Jak wygląda wolność?

Zdjęcia zawsze powinny stawiać pytania – uważał jeden z najbardziej oddanych swej pracy amerykańskich dokumentalistów Roy Stryker, szef sekcji historycznej słynnej Farm Security Administration FSA. Wrażliwość społeczna, jaką mieli fotografowie FSA, uczyniła z ich dzieła narzędzie do kwestionowiania zastanych warunków ludzkiej egzystencji, poruszania rządów i edukacji przyszłych pokoleń.
Fotografowie Polish Dream potrafią tak samo stawiać pytania i poruszać. Tworzą mocną narrację i zmuszają do myślenia.

W trzech częściach udało się zestawić te nasze nie kończące się, polskie paradoksy, fenomen ciągłego szamotania się w sprzecznościach; dają razem obraz nadal owartej drogi, jaką jeszcze mamy przed sobą.

Najpierw Otwarcie. Na portret schyłku PRL-owskiej codzienności w Powidokach Witolda Krassowskiego odpowiada Agnieszka Rayss swoimi American Dream i Pięknymi ciałami; są tu ogromne pragnienie olśniewającej kariery u dziewcząt, startujących w konkursach na Miss i pęd do skrajnej autokreacji na zawodach kulturystycznych. Dalej – Bartosz Dziamski pokazuje feerię wolności środowiska drag queens w Królowych nocy, Grzegorz Dembiński –  Żywioł Przystanku Woodstock.
Część druga to Przesilenie. Sterylna i uporządkowana Popkultura pracy Foreckiego, rozpadający się i silny tylko starą więzią społeczną świat górników w Aurze Śląska Arka Goli oraz nieład przestrzenny w Źle urodzonych Filipa Springera ilustrują dostrzeganie cieni. Trzecia część pokazuje Przebudzenie, zakwestionowanie nowych reguł: interwencyjną Stocznię Michała Szlagi i bolesny obraz dramatu Ludzi z Brzeskiej na warszawskiej Pradze Macieja Pisuka. Na koniec Paweł Supernak oswaja ludzi ze śmiercią (Hereafter), przywracając ich realnemu życiu.