„Kamień zgody“ na Festiwalu Sztuki „Most/Die Brücke”

KAMIEŃ ZGODY – film dokumentalny; rekonstrukcja procesu zbliżenia
na przekór traumatycznym przeżyciom czasu okupacji hitlerowskiej.

W ramach bogatego i ciekawego programu Międzynarodowego Festiwalu Sztuki “Most/Die Brücke” w Słubicach w niedzielę, 13-tego lipca 2014 r. o godz. 17.30 zapraszamy na pokaz filmu KAMIEŃ ZGODY w reżyserii Janusza Zemera / Kino letnie Most /.

Międzynarodowy Festiwal Sztuki “Most / Die Brücke” swą nazwę i koncepcję zapożycza od mostu, łączącego bliźniacze miasta nad graniczną Odrą: Słubice i Frankfurt.

Festiwal zaprasza „gości” (twórców z Polski, Niemiec i Rosji) i „gospodarzy” (mieszkańców Słubic i Frankfurtu) do dialogu na temat pogranicza i jego roli w tworzeniu współczesnej Europy. Wobec kryzysu idei wspólnej Europy „Most” chce zbliżać i łączyć. Festiwal to zaplanowana z rozmachem impreza, zdecydowanie wykraczająca poza ramy lokalne, regionalne, ogólnopolskie czy – niemieckie. Spektakularne wydarzenia artystyczne (seanse filmowe, wystawy, warsztaty, spotkania z twórcami, koncert finałowy) tworzą przestrzeń dla prezentacji ciekawych, często wybitnych propozycji sztuki trzech narodów.

więcej: www.festiwalmost.pl

22 października w Gostyniu oraz 26 października 2013 r. w TVP Poznań odbyły się premierowe pokazy filmu, zrealizowanego przez nas we współpracy z Gedenkstätte Műnchener Platz Dresden, ze środków Fundacji Współpracy Polsko-Niemieckiej, Estrady Poznańskiej (Regionalnego Funduszu Filmowego) oraz TVP Oddział Regionalny w Poznaniu.

„Kamień zgody“ to opowieść o przemianie. Główny bohater – Marian Sobkowiak podczas okupacji działał w  wielkopolskiej konspiracji. Cudem uniknął śmierci pod drezdeńską gilotyną. Ze swoich wojennych cierpień potrafił wysnuć przesłanie pojednania i je zrealizować. Przekonał Polaków i Niemców. Tym, co robi wywiera wielki wpływ na młodzież po obu stronach granicy.

***

W maju 1940 r. hitlerowcy wysadzają  w powietrze stojącą na rynku figurę Chrystusa. Dla gostynian to prawdziwa świętość: postawili ją w podziękowaniu za odzyskaną po zaborach niepodległość. Jeszcze tej samej wiosny w miasteczku powstaje „Czarny Legion”. Marian Sobkowiak, dołączając do niego, ma niespełna 16 lat. Młodszym od niego jest tylko Józef Kordus ma dopiero 15 lat. Rok później gestapo aresztuje kilkudziesięciu członków „Czarnego Legionu”.

Do więzienia trafiają też Sobkowiak  i bracia Kordusowie. Podczas śledztwa są bici i torturowani. Dwunastu spiskowców zostaje ściętych na dziedzińcu więzienia w Dreźnie przy Placu Monachijskim. Sobkowiak, wycieńczony ciężką pracą i marnym obozowym wiktem, zapada na gruźlicę, trafia do szpitala. Opiekuje się nim niemiecki pielęgniarz Paul Hoffmann, który przemyca młodemu Polakowi żywność i fałszuje jego dokumentację medyczną, żeby chory mógł w szpitalu zostać jak najdłużej. – To on uratował mi życie – powtarza dziś Sobkowiak.

***

Dziesięć lat po wojnie Marian Sobkowiak z kolegą Józefem Kordusem pojechali pierwszy raz do Drezna odszukać groby straconych kolegów z konspiracji i choć grobów nie znaleźli, nawiązali kontakty z niemieckimi antyfaszystami, którzy wsparli ich w długoletnich zabiegach o postawienie symbolicznego grobu na cmentarzu w Dreźnie i tablicy pamiątkowej w więzieniu przy pl. Monachijskim. Od połowy lat 70. w rocznicę egzekucji dwunastu członków „Czarnego Legionu” spotykają się tam i wspólnie palą znicze, składają kwiaty. Sobkowiak prowadził zbiórkę pieniędzy w Gostyniu na sfinansowanie jednej z 16-tu rzeźb, wieńczących kopułę odbudowanej przed 5-ciu laty Frauenkirche w Dreźnie, jednej z najważniejszych świątyń niemieckiego protestantyzmu, zburzonej w nalocie 13 lutego 1945 r.  Delegacja gostynian była wśród honorowych gości uroczystości oddania odbudowanego kościoła do użytku.

„Jako ewangelik nie wierzę w cuda, jednak cud nastąpił, a jest nim polsko-niemieckie pojednanie. Te dwie bazyliki w Gostyniu i Dreźnie stają się symbolami drogi lub możliwości pojednania“ – mówi w trakcie finałowej sceny filmu, kazania w Bazylice Świętogórskiej w Gostyniu, pastor Erich Busse z Drezna, przyjaciel Sobkowiaka.


Producent filmu: Fundacja Instytut Fotografii proFotografia”

Współpraca: Estrada Poznańska, Telenowa Sp. z o.o., TVP Poznań
Mecenat: Władze Miasta Poznania i Marszałek Województwa Wielkopolskiego


Projekt wspierany przez Fundację Współpracy Polsko-Niemieckiej.

Gefőrdert aus Mitteln der Stiftung fűr deutsch-polnische Zusammenarbeit.
Film powstał dzięki pomocy finansowej Samorządu Miasta Poznania oraz Samorządu Województwa Wielkopolskiego.