Rozmowa z Wojciechem Makowieckim o rejsach Gazety Malarzy i Poetów.
W czasie kształtowania się nowego systemu – kiedy wszystko było możliwe – poznański światek artystyczny celebrował barwne rejsy ludzi sztuki, kultury i biznesu. Opowiada o tym wieloletni dyrektor, wicedyrektor i współpracownik Galerii Miejskiej ARSENAŁ w Poznaniu, a zarazem redaktor wydawanej przez nią Gazety Malarzy i Poetów. Redakcja Gazety była inicjatorem i współorganizatorem owych podróży po wodach, później także drogach, a nawet salach balowych. W latach 1994-2005 wyprawy stateczkami białej floty odbywały się co roku; w ostatni wypłynięto w 2008 r. Makowiecki studiował historię sztuki, działał szeroko jako kurator, krytyk i publicysta. Począwszy od końca lat 60. XX w. towarzysząc artystom, którzy pojawiali się w orbicie miejscowego środowiska, nawiązał mnóstwo bliskich relacji. Zaprzyjaźniony jednocześnie z wiodącymi postaciami w sferze kultury poznańskiej, jak m.in. Grażyna Kulczyk (prowadził jej galerię w Starym Browarze w l. 1997-2013), mógł śmiało integrować poznańskie grono twórców i ich miłośników na pokładach stateczków białej floty, w podróżach na festiwale w Wenecji i Kassel, oraz na karnawałowych balach. Rozmowę ilustrują zdjęcia rozmówcy i m.in. Waldemara Śliwczyńskiego oraz fragmenty filmu z pierwszego rejsu, zrealizowanego przez Joannę Janiak.
Zacieniona, nabita widzami sala, szum rzutników i emocja oczekiwania. Wtedy pojawiają się pierwsze zdjęcia i dźwięki spektaklu, który poprzedzał epokę cyfrową i dużo prostsze podcasty. Zobaczcie, posłuchajcie, co to była DIAPORAMA, opowiadają współtwórcy jej polskich edycji: fotograf Janusz Nowacki i magik od techniki Jacek Śledzikowski.
O swoich szkołach i sztuce opowiada Stefan Wojnecki – fotograf i teoretyk fotografii, a z wykształcenia fizyk, który pracował przy konstrukcji samolotów odrzutowych. Równie precyzyjnie, choć wiele lat później zorganizował w Poznańskiej Wyższej Szkole Sztuk Plastycznych pierwsze w kraju magisterskie studia fotografii.
Życie alternatywne. Amatorzy i zawodowcy w fotografii poznańskiej 1839-1945. Część 01.
Książkę można kupić > tutaj
Informatory i katalogi z wystaw, do pobrania w formacie pdf:
Katalog z wystawy Polish Dream (Hanower, listopad 2014 – styczeń 2015). Wielkość pliku to około 80 MB.
Aby pobrać katalog na dysk proszę kliknąć w obrazek prawym klawiszem myszy i wybrać: zapisz element docelowy jako…
04 Festiwal Fotodokumentu w Gazecie Wyborczej: Igor Mukhin i Sergey Maximishin
Polish Dream – Głos Wielkopolski
04 Festiwal Fotodokumentu