Maciej Pisuk „Pod skórą”

Wernisaż: 6 luty 2013, środa, g. 18.00.
Po wernisazu – spotkanie z autorem.

Galeria 2piR, WSNHiD w Poznaniu, ul. gen. T. Kutrzeby 10
6 luty – 6 marzec 2013 r.  
kurator: Monika Piotrowska

Maciej Pisuk (1965)
Z zawodu scenarzysta (PWSFTv i T w Łodzi) – autor m.in. scenariusza głośnego filmu „Jesteś bogiem” oraz realizacji Teatr TV “Gwiazdy i los człowieka”. Fotografią zajmuje się od 10 lat. Członek Agencji Fotograficznej „Forum”. W 2008 r. zajął I miejsce w kategorii Fotoreportaż – Ludzie/Osobowości (Photojournalism Non-Pro – People/Personality) na PX3 Prix de de la Photographie Paris 2008 Photo Competition. Ostatnio otrzymał nagrodę Portfolio Award na Stockholm Photography Week 2012.

Od kuratora:
Fotografem został, jak sam mówi, z przypadku. Debiutował w 1991 r. jako poeta, publikując w „bruLionie”. Potem próbował pisarstwa, sprawdzając się ostatecznie jako scenarzysta, zarówno w Teatrze Telewizji, jak i telenowelach, w momentach kryzysowych – również w reklamie. To kryzys przeprowadził go na warszawską Pragę, a narastające poczucie własnej przegranej zbliżyło do ludzi Pragi. Pisuk i oni nie czuli wzajemnie dystansu. Pisuk zaczął fotografować, ale nie jak człowiek z zewnątrz. Działał, jak przyznaje, autoterapeutycznie. Zdjęcia powstawały przy okazji prywatnych spotkań – tak intensywnie prywatnych, że w przeciwieństwie do większości fotografów nie wie, kiedy zrobił najlepsze ujęcia. Zawsze podpisuje swoich bohaterów; zdjęć z Pragi nie sprzedaje w agencjach, nie publikuje inaczej niż w związku z wystawami.

Pisuka charakteryzuje szczególny instynkt społeczny, który pcha go do człowieka i każe koncentrować się znacznie bardziej na relacji z nim niż na jakichkolwiek zdjęciach. Szczerość tak powstających obrazów ma wielką siłę. „Bohaterowie moich zdjęć” – opowiada Pisuk – „posiadają rzecz niezwykłą: mają twarze. Dziś już prawie nikt nie pokazuje twarzy i może tylko nieliczni jeszcze ją posiadają. Twarz zanika pod warstwami kolejnych masek dostosowanych do kolejnych ról, jakie zmuszeni jesteśmy odgrywać. Oto mieszkańcy ulicy Brzeskiej. Moi sąsiedzi, przyjaciele, koledzy i znajomi. Ludzie którzy okazali mi zaufanie, dosłownie i w przenośni wpuścili mnie do swojego prywatnego świata. Ulica Brzeska to samo jądro Starej Pragi.

Miejsce idealnie pasuje do powszechnych wyobrażeń na temat dzielnicy występku. To rzeczywiście jeden z najbardziej zaniedbanych obszarów w mieście, wiele rodzin mieszka tu w skrajnie złych warunkach, bez łazienek,  centralnego ogrzewania, ze wspólną na kilka mieszkań ubikacją na korytarzu. Może właśnie to współdzielenie trudów sprawia, że kiedy mieszkańcy innych dzielnic zamykają się w swoich domach i robią co mogą by odizolować się od sąsiadów, tu przeciwnie – życie sąsiedzkie kwitnie a ludzie bardziej niż gdzie indziej wspólnie spędzają czas, wychowują dzieci, pomagają sobie i wspierają się nawzajem.”  
W tej chwili Pisuk nie mieszka już na warszawskiej Pradze. Regularnie odiwedza jednak znajomych.

Monika Piotrowska


Partnerzy wystawy: