Międzynarodowe spotkania fotografów

Przed nami przyjazd trójki kolejnych gości: studentów z Czech, z Instytutu Kreatywnej Fotografii (Uniwersytetu Śląskiego), którym kieruje prof. Vladimir Birgus. Niespełna rok temu, we wrześniu 2015 r., na zaproszenie proFotografii przyjechali do Wielkopolski niemieccy studenci fotodziennikarstwa z Hanoweru. Sześć osób, sześć opowieści fotograficznych – żywych, prawdziwych, które zostawiły ślad materialny z życia codziennego w wielkopolskiej wsi i wprowadziły niezłe zamieszanie zarówno wśród fotografowanych mieszkańców, jak i fotografów. Na początku popłoch, potem sympatia i rosnąca otwartość w miejscowościach od Rogalinka pod Poznaniem po Nową Różę pod Nowym Tomyślem. Liczymy na podobne doświadczenia w trakcie tegorocznych spotkań fotografów zza granicy i miejscowej ludności w okolicach Promna – tam teraz lokujemy naszych gości.

Najpierw – praca

Jeden z nich już był: Mindaugas Kavaliauskas z Kowna na Litwie – od wielu lat znany ze swych zdjęć i jako organizator festiwalu KaunasPhoto, a także innych projektów fotograficznych. My skierowaliśmy jego zainteresowania m.in. na czerwcowe Spotkania Młodych na Lednicy. Jak on je zobaczył? Wkrótce zobaczymy zwiastun rezultatów. Już za kilka dni pojawi się Ondřej Durczak, a przed końcem lipca – Hana Connor i Filip Jandourek. Każde z nich z trochę innym doświadczeniem i stażem fotograficznym. Jak sobie poradzą w kontakcie z polskimi mieszkańcami podpoznańskich wsi? Jakim językiem będą się posługiwać? Jedno jest pewne: będzie zabawnie.

Potem – wystawa

Wszystkie ich przygody i zdobycze przedstawimy szeroko w jesieni w Poznaniu. 15-tego października przy współpracy z galerią Pix.House otworzymy wystawę prac tegorocznych i ubiegłorocznych fotografów – ich dokument życia na wielkopolskiej prowincji. Ta międzynarodowa prezentacja, której tytuł jest oczywisty: “Prowicja”, będzie prowincji fascynującym portretem: ludzkim (bo pełnym ludzi, reportażowym), różnorodnym (bo każdy fotograf dostarcza materiału z innego miejsca) i – co bardzo ważne – od dawna nieobecnym w obiegu wystawienniczym.

Termin prezentacji: 15-30 października 2016 r., Miejsce: Pix.House – miejsce dla fotografii (Poznań, ul. Głogowska 35A) w ramach III Wielkopolskiego Festiwalu Fotografii.

A przecież prowincja to kopalnia tematów i tzw. sytuacji fotograficznych… Myślimy więc i nad wspólnym wydawnictwem dziewięciu zaproszonych fotografów.

Prowincja 2016

Hana Connor, Ondřej Durczak, Filip Jandourek, Mindaugas Kavaliauskas, Petra Vlčková

Przyjechali do Promna, jeździli po okolicy, szukali kontaktu z ludźmi, żeby sfotografować ich codzienność. W lipcu byli studenci ITF w czeskiej Opavie: Hana, Petra, Filip i Ondřej, a jeszcze w czerwcu – Mindaugas z litewskiego Kowna, fotograf i od lat organizator m.in. festiwalu KaunasPhoto. Spotkania z fotografami „Prowincja 2016“ w części warsztatowej dobiegły końca. Oto zwiastun rezultatów. Ich pełny obraz pokażemy w październiku na wystawie w poznańskiej galerii Pix.House, w ramach III Wielkopolskiego Festiwalu Fotografii. Prezentacja obejmie prace uczestników spotkań z dwóch sezonów – 2015 i 2016 r.

Jak żyje wielkopolska prowincja, jak wygląda, kto na niej mieszka? To temat słabo teraz udokumentowany, a przecież jego koloryt jest bogaty. Chcieliśmy, aby przedstawili go fotografowie sąsiadów Polski, ponieważ widzą nas “świeżym” okiem. Świadczą o tym zdjęcia jedenastki uczestników naszych spotkań, wykonane w ponad dziesięciu wsiach i miejscowościach.

Zdjęcie otwierające: Hana Connor

Współfinansowanie projektu zapewnia Samorząd Województwa Wielkopolskiego

wlkp