Monika Piotrowska, kuratorka i prezeska Fundacji Instytut Fotografii proFotografia po dziesięciu latach pracy wydała książkę pt: „Życie alternatywne. Amatorzy i zawodowcy w fotografii poznańskiej 1839-1945”. I choć opowiada o przeszłości, odsłania w nim tę samą ludzką fascynację techniką utrwalania ulotnego momentu, która jest udziałem współczesnych.
Nikt tak dotąd nie pisał o fotografii. Książka konstruowana jest z setek drobnych śladów, które autorka odnajduje niemal razem z czytelnikiem, ten proces zawarty jest w narracji. Czyta się ją momentami jak kryminał lub powieść przygodową.
Mnóstwo tu odkryć, także dużych – np. dwudziestotrzyletni związek z Poznaniem rodziny Jacobich i jakość spuścizny, którą po sobie zostawili Sigismund, Lotte i Ruth. Albo rozmach, z jakim członkowie świeżo utworzonego Photographischer Verein zu Posen (Poznańskiego Stowarzyszenia Fotograficznego) powtarzali eksperyment Röntgena, wyprzedzając w tym berlińczyków. Zdumienie budzi doskonale zachowany zbiór fotografii braci Zielińskich – szczerych, bezpośrednich, które opowiadają o życiu rodziny przez trzy pokolenia.
„Życie alternatywne“ zawiera ponad 120 zdjęć, w tym wyjątkowe obrazy codzienności Armii Polskiej we Francji utrwalone przez Tadeusza Cypriana, weduty Poznania podczas powodzi uchwycone przez Balbinę Mirską i perełkę – akt Zofii Stelmachówny, jedynej niezależnej fotografki poznańskiej w międzywojniu, która zdobyła pozycję artystki.
„Życie alternatywne” to jednak przede wszystkim opowieść o losach ludzi fotografii w mieście, które dzięki ich działalności od początku nie było „ani prowincją, ani nawet dobrze rozwijającym się ośrodkiem. Pośród miast, które przed zaborami leżały w granicach Polski, Poznań należał do awangardy!” – podkreśla autorka. – „Książka nie pretenduje do miana opracowania historii poznańskiej fotografii. Przedstawiam opowieść o jej życiu społecznym. Fotografowie, nawet bardzo elitarni, z racji umiejętności utrwalania ludzkiej fizjonomii zawsze żyli i żyją blisko społeczeństwa. W obrazie ich środowiska okruch swojej historii odnaleźć może każdy z nas.” Książka wydana w roku 2019 przeżywa premierę dopiero z rokiem 2020. Wejście na rynek utrudnia pandemia. Ta sama pandemia sprawia jednak, że żywe i wciągające spotkanie autorskie (choć przerwane czy też przepołowione) odbyło się zdalnie, więc nigdy się nie skończyło – można na nie wpaść do dziś:
część pierwsza: https://youtu.be/YKmS2dapFUg
część druga: https://youtu.be/HC8mZRY84G0
Monika Piotrowska:
Życie alternatywne. Amatorzy i zawodowcy w fotografii poznańskiej od 1839 do 1945 roku
Projekt graficzny: Andrzej Dobosz | dobosz.studio
wydawca: PIX.HOUSE, Poznań 2019
książka do nabycia u wydawcy: https://pix.house/produkt/zycie_alternatywne/ oraz w Galerii Miejskiej Arsenał i księgarni CIM w Poznaniu