02 Festiwal FOTODOKUMENTU | Dorastając do przełomu

Mariusz Forecki (ur. 1962 r. w P-niu)

Wielka osobowość reportażu subiektywnego i eseju społecznego. Jego surrealistyczne skojarzenia o humorystycznym wydźwięku wyznaczają nową drogę fotografii humanistycznej.

Dojrzewał jako fotoreporter tygodnika „Wprost” w l. 80., pobyt w Armenii na zdjęciach z trzęsienia ziemi (1987) przesądził o sposobie postrzegania przez niego ludzi – najistotniejszych, prawdziwych bohaterów jego fotografii.
Od 1991 r. był zatrudniony przez „Poznaniaka”, w 1997 – epizodycznie przez Gazetę Wyborczą w W-wie, po czym zdecydował się na samodzielność. Uprawia wolny zawód fotografa, od 1998 r. prowadzi własną Agencję Prasową i Fotograficzną TAMTAM. Od 2003 r. pracuje w technice cyfrowej, tradycyjny negatyw wykorzystuje do niektórych projektów. Absolwent Instytutu Fotografii Twórczej Uniwersytetu Śląskiego w Opavie (Czechy).
Pierwszy raz nagrodzony w Konkursie Polskiej Fotografii Prasowej 1993 w kat. „Wydarzenia”.
Na stronie internetowej swojej agencji prowadził galerię autorską TAMTAM, od 2006 r. współredaguje i wydaje niekomercyjny, internetowy Magazyn Fotografii Dokumentalnej 5klatek (www.5klatek.pl). Włącza się w życie fotograficzne, uczestnicząc jako prowadzący w warsztatach oraz jako członek jury w konkursach.
Zasadniczym rysem jego stylu pracy jest omijanie epicentrum. Porusza się po obrzeżach kulminacyjnych miejsc i wydarzeń, żeby uniknąć przekazów jednoznacznych a pokazać to, co najbardziej ludzkie i uniwersalne. Wykorzystuje nie eksponowane momenty: zdjęcia w Afganistanie (1988) robił tuż po wycofaniu się wojsk radzieckich, w Czeczeni (1995) – tuż przed wkroczeniem Rosjan. (Inne korespondencje zagraniczne: Ukraina – Tatarzy krymscy 2001., Białoruś – wybory prezydenta 2001; nagroda Newsweeka „Newsreportaż 2002”, Węgry – pogrzeb Imre Nagy, Litwa – zamieszki w Wilnie).
Oprócz fotoreportaży prasowych zaczął w l. 90. realizować autorskie projekty artystyczne. Wszystkie dotąd zamknięte cykle obrazują różnorodność przejawów życia społecznego w aspekcie zaskakującego rozwoju obyczajów i wspólnot: Krisznowcy (1985-1994), Blisko nas (2002), Blue Box (2003-2005), Okruchy dnia (1988-2005), Za mostem (2008). Najnowszy: Kocham Polskę podsumowuje efekty obserwacji polskiej rzeczywistości, prowadzonej od ponad dwudziestu lat.
Jego zdjęcia zawsze charakteryzuje doskonały kadr i niewymuszona estetyka. Tworzy fotografię barwną i czarno-białą. Dokumentuje przede wszytskim emocje, obrazem emocji przekazuje obraz życia. Za zdjęcie matki z trójką nieuleczalnie chorych synów na wózkach nad morzem z Okruchów dnia, otrzymał pierwszą nagrodę w Konkursie Polskiej Fotografii Prasowej 2000 w kategorii „Życie codzienne”. Za cały cykl został wyróżniony w 2005 r. przez ZPAF, jako autor jedynego długiego eseju o przemianach obyczajowych w społeczeństwie polskim l. 90./pocz. XXI w.

—–

Grzegorz Tomczak – recital na wernisażu 7.11

Poeta, kompozytor, bard, autor tekstów piosenek. Urodzony w 1954 r., pozostaje jedną z bardziej znanych postaci polskiej piosenki literackiej. W 1979 r. zdobył główną nagrodę na Studenckim Festiwalu Piosenki w Krakowie. W 1981 r. wystąpił na legendarnym Festiwalu Piosenki Prawdziwej “Zakazane piosenki” w Gdańsku. Od poł. l. 80. współpracował z gwiazdami polskiej estrady, jego piosenki śpiewali m.in. Maryla Rodowicz, Andrzej Zaucha, Zbigniew Wodecki, Ryszard Rynkowski, Mr Zoob, zespół Pod Budą. Otrzymał nagrodę publiczności za piosenkę “Idąc, zawsze idź” na Ogólnopolskim Przeglądzie Piosenki Autorskiej OPPA (1999). Wydał tomik wierszy i piosenek (1992), płyty “Ja to mam szczęście” (2001), „Miłość to za mało” (2008). W sezonach 2003/04 i 2004/05 występował w spektaklach Platformy Artystycznej O.B.O.R.A., od 2006 r. współpracuje z „Kabareciarnią” Zenona Laskowika. Jest współtwórcą Teatru Piosennego „Pod Pretekstem”.
Na przełomie l. 70/80. do najbliższych przyjaciół domu Tomczaka należał Mariusz Stachowiak, zmarły w 2006 r. fotograf, jeden z autorów „DoNosów”, prezentowanych na 02 Festiwalu Fotodokumentu.

Wystąpi z towarzyszeniem pianisty Krzysztofa Dysa.

Dzień Fotokastu – wokół zrywów i przemian społecznych roku 1989

Fotokast, forma żywo rozwijająca się w świecie reklamy i informacji, po raz drugi ma swój dzień podczas Festiwalu Fotodokumentu. Tym razem jako pokaz międzynarodowy i tematyczny, który poszerzy obraz, przedstawiany przez obie wystawy festiwalowe.
Spośród produkcji Agencji Magnum i Media Storm pokazujemy takie, które opowiadają o buntach sprzed 1989 r. w takich miejscach, które żywo interesowały Polaków doby PRL. Prezentujemy też ekskluzywny materiał ze zdjęć z byłej NRD, przygotowany specjalnie na nasz Festiwal dzięki Doc-Art-Forum. Będą obrazy z Ukrainy, Rosji, Czech, Kuby; wśród autorów zdjęć Burt Glinn, Bruno Barbey, Josef Koudelka, Jens Roetzsch, Paul Lowe, Oleg Klimow, Christopher Anderson, Rafał Milach i in. Wreszcie – fascynująca wycieczka po krainie krótkiego metrażu, pionierów i następców produkcji ruchomych obrazów ze zdjęć z podkładem dźwiękowym, m.in. Kanadyjczyków, Francuzów i oczywiście Polaków, czyli prezentacja Mikołaja Jazdona: “Fotografie w roli głównej, czyli o filmach ze zdjęć”. Wśród polskich autorów zdjęć do krótkich metraży – m.in. Witold Krassowski.
A na deser – m.in. specjalna produkcja polska na temat tego, “czego nie pokazalaby cenzura PRL”, skompletowana ze zdjęć z archiwow dzienników śląskich, a wyselekcjowanych przez wieloletniego fotoreportera śląskich gazet, Bogdana Kułakowskiego, i przez niego komentowana.
Zatem foto i dźwięk…

Dyskusja pt. „Fascynujący obraz życia w socjalistycznym raju?”

Tegoroczna dyskusja krążyć będzie wokół różnych obrazów życia społeczengo i prywatnego przed i po 1989 r. Wyjdziemy od pytania tytułowego, inspirowanego przez wypowiedź Wima Melisa, znajdującą się we wstępie do wystawy jego autorstwa: „Behind Walls”. Wątek ten rozwiniemy pytając dalej:
- Propaganda jak reklama? Dlaczego fascynuje?
- Stare wartości w niepamięć?
- Czy prywatna przestrzeń wolności, jaką wypracowywano sobie w różny sposób w PRL, przyczyniła się do wykształcenia społeczeństwa obywatelskiego?

prowadzenie: prof. Izolda Kiec, kulturoznawca, polonistka
uczestnicy: prof. Andrzej Gałganek, ekspert od stosunków międzynarodowych
prof. Jerzy Fiećko, polonista
Bogdan Kułakowski, fotoreporter z bogatym dorobkiem sprzed 1989 r.