05 Festiwal FOTODOKUMENTU | Sztuka rewitalizacji/Die Kunst der Revitalisierung

Kurator wystawy o Zagłębiu Ruhry w fotografiach:

„/…/ Węgiel, stal, sadza i pot – oto kwintesencja starej wizji, która uparcie trwa w umysłach. W ciągu 200 lat historii przemysłu Zagłębia Ruhry funkcjonowało w niej ok. 3200 kopalni. Dziś Zagłębie Ruhry z ponad pięcioma milionami mieszkańców i powierzchnią 4435 km² jest największą aglomeracją Niemiec.

Od 1957 r., gdy rozpoczął się kryzys węglowy, Zagłębie Ruhry znajduje się w trakcie permanentnej przemiany strukturalnej.

Prezentowany w Galerii 2piR dokument Thomasa Pflauma „93/03 – Zagłębie Ruhry”  [„93/03 – Ruhrgebiet“] z lat 1993-2003, i „Rzeźba Emscherpark” [„Skulptur Emscherpark“] Petera Liedtke z lat 1989-2002 pokażą kompleksowo radykalne zmiany w miastach i krajobrazach, żegnających się z przemysłem ciężkim.

W Galerii Miejskiej ARSENAŁ Beatrice Klein w serii „Górnicy” [„Bergmänner“] opowiada o ostatnich pracownikach w zamykanej kopalni. Drukując ich podobizny na płótnie, nadaje im charakter muzealny. W „Złomowyspie” [„Schrottinsel“] Britta Lauer wychwytuje na złomowisku m.in. znikające dziś stare instalacje przemysłowe. Dirk Krüll dokumentuje z jednej strony znikanie starego przemysłu – seria „Rozbiórka koksowni Kaiserstuhl [„Abbau der Kokerei Kaiserstuhl“], którą ponownie zbudowali u siebie głodni stali Chińczycy, a z drugiej strony równoległe powstawanie społeczeństwa czasu wolnego – „Kultura plażowania” [„Strandkultur im Ruhrgebiet“]. Czasem wolnym zajmują się też Antje Hoefer w „Na kempingu” [„Die Camper“] i Sebastian Mölleken w „Miłośnicy” [„Liebhaber“]. By nadać swemu życiu pozorny sens, jedni spędzają czas wolny w świecie wyciętym z rzeczywistości – na kempingu, inni kolekcjonują stare samochody.

O czas wolny chodzi też w pracy Daniela Sadrowskiego „Duisburg, Karl-Lehr-Straße“, która rysuje ostre kontury nieszczęśliwego końca trzeciej i ostatniej Parady Miłości w Zagłębiu Ruhry. W dniu 21 lipca 2010 r., z powodu zachowania niewystarczających środków bezpieczeństwa i błędnego planowania imprezy, dwadzieścia jeden młodych osób straciło życie, wzajemnie się tratując.

Sascha Kraus w swojej „Zmianie perspektywy” [„Sichtwechsel“] parodiuje typ mieszkańca Zagłębia Ruhry, z kolei Fatih Kurceren przedstawia swoich rodaków w pracy – „Turcy” [„Türken“]. Seria Haralda Hoffmanna  „Różnice. Biedny w Mülheim” [„Unterschiede – Arm in Mülheim“], w której pokazuje naznaczoną biedą codzienność wielu ludzi w „mieście milionerów“, lub też cykl Iris Wolf, prezentujący prostytutki na ulicach Dortmundu i „boksy do uprawiania seksu” przygotowane na Mistrzostwa Europy w piłce nożnej, poruszają zdecydowanie tematy społeczne.

Ponieważ nie istnieją już miejsca pracy w przemyśle ciężkim, powstają nowe – w innym, zupełnie nieoczekiwanym miejscu. Claudia Thoelen w „Klinicznie czysty – fotografie na temat higieny w szpitalu” [„Klinisch rein – Fotografien zur Hygiene im Krankenhaus“] wchodzi w istotę miejsca pracy jeszcze innego rodzaju, podobnie zresztą jak Julia Unkel w serii „W obliczu” [„Im Angesicht“], zrealizowanej w wielkiej ubojni. Wreszcie zaś – Marcus Düdder i jego „1000 °C, zdjęcia z krematoriów” .

[Peter Liedtke, kurator wystawy]

Peter Liedtke (ur. 1959, Gelsenkirchen)

Fotograf, inicjator i realizator wielu projektów artystycznych i kulturalnych na terenie Niemiec i zagranicą. Studiował Kommunikationsdesign w Gesamthochschule w Essen. Od 1986 r. fotografował tematy społeczne. W 2002 r. zainicjował powstawanie cyfrowego zbioru fotografii jako pamięci regionu pod nazwą „Pixelprojekt_Ruhrgebiet” i został jego kuratorem. Był również kuratorem prezentacji zbioru, m.in. w Instytucie Goethego i Parlamencie Europejskim w Brukseli, Ambasadzie Niemieckiej w Londynie, Mältinratha Art Center w Tampere /Finlandia/ oraz pokazów krajowych, jak w monachijskim Kunstbunker Tumula, Kunsthalle w Darmstadt itp. Organizator festiwalu i targów fotografii artystycznej „bild.sprachen” oraz kuratorem wystaw i pomysłodawcą wielu wydarzeń w centrum kulturalnym Galeriemeile Gelsenkirchen. Prowadzi galerię miejską „bild.sprachen” oraz współprowadzi Galerie Hundert  w Galeriemeile.