03 Festiwal FOTODOKUMENTU | Bez rewolucji


Fotografowie zagraniczni:
Lurdes R. Basolí (Hiszpania), Ami Vitale (USA), Aleksander Czekmieniew (Alexander Chekmenev, Ukraina), Michael Grieve (Wlk. Brytania), Kosuke Okahara (Japonia), Siegward Schmitz (Niemcy).
Fotografowie polscy: Filip Ćwik, Arkadiusz Gola , Maciej Jeziorek, Adam Lach, Michał Sita.

Lurdes R. Basolí   (ur. 1981, Hiszpania)
Zdobyła w tym roku Inge Morath Award, przyznawaną przez Fundację Magnum i Fundację Inge Morath, oraz Joop Swart Masterclass na World Press Photo. Publikuje głównie w magazynach hiszpańskich, portugalskich i latynoamerykańskich. Prezentowany na wystawie projekt otrzymał grant FotoPres’09 Fundacji La Caixa.„Caracas: miasto zbłąkanych kul”, Wenezuela, 2007 – 2009

Seria zdjęć z Caracas dokumentuje codzienne sceny uliczne. W tej najbardziej niebezpiecznej stolicy obu Ameryk na 100 tysięcy mieszkańców przypadają 134 zabójstwa, podczas gdy np. w brazylijskim Buenos Aires – tylko 7. Zabici są ofiarami społecznego i lokalnego konfliktu, wywołanego przez gangi, rywalizujące w handlu narkotykami i cygarami. W Wenezueli życie ma wartość kuli, jak mówi Basoli.


Aleksander Czekmieniew  (Alexander Chekmenev; ur. 1969,  Ukraina)
Absolwent Wydziału Fotografii Prasowej moskiewskiego Uniwersytetu Państwowego. Członek moskiewskiego Związku Fotografików Rosji i jego odpowiednika ukraińskiego w Kijowie. Do 1997 r. i obecnie niezależny, z przerwą w l. 1997-1998, gdy był fotografem kijowskiego dziennika Vseukrainskiye Novosti, zamkniętego szybko za „zbytnią opozycyjność”. W 2000 r. zdobył nagrodę na European Competition of Photojournalism w Vevey w Szwajcarii.

„Donbas”, Ukraina, 1994-2009
Po upadku Związku Radzieckiego w Donieckim Zagłębiu Węglowym zamknięto 150 z 230 kopalń. W niektórych miejscowościach i rejonach nieczynne są wszystkie. Czas się tam cofa. Główne ulice pokrywają się śmieciami, a sklepy się likwiduje. Czekmieniew od lat dokumentuje górników, wydobywających węgiel na własną rękę w nielegalnych kopalniach. W ciągu jednego dnia nielegalny górnik wydobywa około 1 tony węgla. Pośrednicy odkupują węgiel i sprzedają go ludziom w miejscach, gdzie nie dociera gaz – alternatywne źródło ogrzewania. Pośrednik zarabia 200 – 300% ceny zakupu.


Filip Ćwik   (ur. 1973, Polska)
Fotoreporter tygodnika „Newsweek Polska”, wcześniej związany z Gazetą Wyborczą. Tworzył i prowadził Dział Foto w dzienniku „Polska The Times”. Pomysłodawca i juror konkursu „Newsreportaż”, wielokrotny laureat polskich konkursów fotografii prasowej.

„Wieczni harcerze”, Zielona Góra, Polska, 2008
XVII Ogólnopolski Złaz Seniorów i Starszyzny Związku Harcerstwa Polskiego.  Od 1980 r. starszyzna ZHP posiada formy zorganizowane. W tym spotkaniu uczestniczyło 319 osób. Najmłodszy uczestnik miał 32 lata, a najstarszy – 91. Tworzą grupę wsparcia, wspólnotę pozytywną i doskonale zamkniętą jednocześnie. Oni wiedzą, na ile odrębny jest ich wewnętrzny świat, na ile pocieszny, wręcz śmieszny dla obcych. Lecz trwają w nim, bo jest coś istotniejszego od samego rytuału zlotu – mogą polegać na sobie „jak na Zawiszy”.


Arkadiusz Gola   (ur. 1972, Polska)
Pracuje w „Dzienniku Zachodnim” od 1996 r. Zdobywca wielu nagród w polskich konkursach fotografii prasowej. Jego zdjęcia są w zbiorach kilku muzeów śląskich. Członek ZPAF. Związany silnie z regionem Śląska, który dokumentuje od lat. W 2010 r. wydał album „Ludzie z węgla”. Członek ZPAF.

„Aura Śląska”,  Polska,  2002-2007
Śląsk, jeden z najbardziej charakterystycznych regionów Polski, zatraca się. „Fotografuję podwórka, familoki, które za kilka lat zostaną pewnie otynkowane, okna wymienią na plastikowe, kopalnie pozamykają, hałdy zrekultywują” – stwierdza Gola. Umierające dzielnice, ulice, „riwiera” na hałdach to zarazem umierająca wspólnotowość, smutny proces rozpadu życia nie dla siebie, tylko ze sobą.


Michael Grieve   (ur.  1966, Anglia)
Absolwent studiów fotograficznych na University of Westminster. Studiował też film, wideo i sztuki fotograficzne. Pracuje jako fotoedytor magazynów i jest zastępcą wydawcy magazynu fotografii współczesnej 1000 Words. Reprezentuje go paryska Agencja Vu’ i londyńska Oblong Gallery.„Żadnej miłości”  („No Love Lost”),  Anglia,  2002 – 2007

To zbiór zdjęć z domów schadzek, w których ludzie spotykają się, by uprawiać seks, często grupowy, szukając dodatkowych podniet. Grieve pisze o swoich fotografiach, że utrwalają niejasne wizje rzeczywistych miejsc, ukryte pejzaże społeczne i czysto fizyczną, seksualną jedność, pozbawioną uczucia. Na pół fikcyjny świat obrazuje trudności istotnych związków międzyludzkich w pustym duchowo otoczeniu.


Maciej Jeziorek   (ur. 1973, Polska)
Poza fotografią studiował teologię. Uczestnik Credit Suisse Masterclass for photojournalists from East-Central Europe, Budapeszt 2004. Od roku 2002 r. współpracuje z Polską Agencją Fotografów Forum. Wielokrotnie nagradzany na konkursach polskiej fotografii prasowej.

„Odtrącenie”, Indie, 2009
W 2 poł. XX w. polscy misjonarze założyli w Indiach dwa ośrodki dla trędowatych: Marian Żelazek  w Puri i ksiądz Adam Wiśniewski w Jeevodaya. W Indiach trąd wyklucza chorego ze społeczeństwa, pozbawia przywilejów przywilejów kastowych,  czyni go nietykalnym. Trąd można dziś leczyć, więć praca obu ośrodków koncentruje się głównie na edukacji i wychowaniu dzieci z rodzin dotkniętych trądem.